Program Zilele Sighișoarei 2018

 

PROGRAM Zilele Sighișoarei

18–20 mai 2018

 

VINERI, 18 MAI 2018

 

PIAŢA SIGMA

Ora 19.00 Deschiderea oficială a evenimentului

Ora 19.10 Concert de muzică corală - Corul „Armonia” (îndrumător Bernadeta Szavuly)

Ora 19.30 Spectacol folcloric susținut de:

  • Ina Ioana Todoran, Costel Popa, Florina Oprea, Ovidiu Furnea și orchestra

  • Ansamblul folcloric Hora”, Ungheni

  • Ansamblul folcloric „Junii Hetiurului”

  • Ciprian și Mihaela Istrate & Taraf

 

SALA SANDER

Ora 20.00 Expoziția “Vibrații”, Centrul Contemp-Art – Vernisaj

  • Pictori: Alexandra Teacă, Ion Gîtlan, George Păunescu, Rareș Kerekeș

  • Sculptori: Ana Rus

  • Graficieni: Andreea Gherghel

  • Artă foto: Ioana Gîtlan

  • Coordonator eveniment: Laura Gîtlan

  • Critic artă: Marius Tița

     

TURNUL FIERARILOR

Ora 10.00 Expoziția de pictură “Bloom”, Asociația Alma Mater Castrum Sex

                    Expoziția de fotografie “Sighișoara mea”, fotografi amatori și profesioniști

 

*19.00 – 21.00 TRENULEȚUL SIGHIȘOAREI - TURUL ORAȘULUI (GRATUIT)

 

SÂMBĂTĂ, 19 MAI 2018

 

SALA MICĂ A MUNICIPIULUI SIGHIȘOARA

Ora 10.00-13.00  Sesiune de comunicări ştiinţifice „ Sighișoara la Centenar ”

Comunicări în plen: Deschiderea oficială a lucrărilor

Cuvânt de deschidere – Primarul Municipiului Sighișoara, Ovidiu-Dumitru Mălăncrăvean

Moderatori : prof. Gheorghe Drăgan, dr. Nicolae Teșculă

  1. Drd. Adrian Sovrea, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu

    Habitatul pe valea Târnavei Mari ( secolele VIII-XII)

  2. Prof. univ. dr. arh. Sorin Minghiat, Universitatea “Spiru Haret”, București

      Personaje și atitudini în Cronica Pictată de la Viena. Semnificații și realități geografice referitoare la traseul de   

      întoarcere în Transilvania a suitei regale a lui Carol Robert dupa conflictul cu Basarab din anul 1330.

  3. Dr. Liviu Cîmpeanu, cercetător științific, Academia Română, Institutul de Cercetări Socio-Umane Sibiu

    ”Cronica Schenker” și importanța ei pentru istoria Sighișoarei și a Transilvaniei

  4. Dr. Bandi Andràs- Arhiva Centrală a Bisericii Evanghelice C.A. Sibiu

    Fondul arhivistic al Parohiei Evanghelice C.A. Sighișoara-raport preliminar cu semnalarea documentelor inedite

  5. Drd. Andrei Nicolae Nacu, cercetător științific, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu, Academia Română, Institutul de Cercetări Socio-Umane Sibiu

    Analiza spațială a habitatului din scaunul Sighișoara conform hărților Ridicării Iosefine a Marelui Principat al Transilvaniei ( 1769-1773)

  6. Ioan Fedor Pascu, arheolog, Primăria Municipiului Sighişoara

    Cetate, vegetație și civilizație ( sau despre povestea drobului de sare in varianta locală

    Pauză

  7. Dr. Nicolae Teşculă, director, Muzeul de Istorie Sighişoara

    Tipare pentru brodat aflate în patrimoniul Muzeului de Istorie Sighișoara

  8. Dr. Adonis P. Mihai,muzeograf, Muzeul de Istorie Sighişoara

    Arme de foc cu cremene din colecția Muzeului de Istorie Sighișoara

  9. Lavinia Carmen Avram, muzeograf, Muzeul de Istorie Sighișoara

    ” Dar frumos” –Ceramica transilvană din colecția Muzeului de Istorie Sighișoara

  10. Mircea-Radu Iacob, muzeograf, Muzeul de Istorie Sighișoara

    Bancnote de ocupație și bani românești din anul 1917 din colecția Muzeului de Istorie Sighișoara

  11. Gheorghe Drăgan, profesor, Școala Gimnazială ” Octavian Goga” Sighișoara

    Cultele neoprotestante din județul Alba ( 1918-1938) ( II)

  12. Ion Eugen Sârbu, profesor, Liceul Tehnologic Nr. 1 Sighișoara

    Bisericile confesionale din Boiu

  13. Lucia Ţarălungă –director- Biblioteca municipală „ Zaharia Boiu” Sighişoara

    Aurel Mosora-primul primar român al Sighișoarei   

     

    SALA SANDER

    Ora 10.00 Expoziția “Vibrații”, Centrul Contemp-Art

  • Pictori: Alexandra Teacă, Ion Gîtlan, George Păunescu, Rareș Kerekeș

  • Sculptori: Ana Rus

  • Graficieni: Andreea Gherghel

  • Artă foto: Ioana Gîtlan

  • Coordonator eveniment: Laura Gîtlan

  • Critic artă: Marius Tița

 

TURNUL FIERARILOR

Ora 10.00 Expoziția de pictură “Bloom”, Asociația Alma Mater Castrum Sex

                    Expoziția de fotografie “Sighișoara mea”, fotografi amatori și profesioniști

 

PIAŢA SIGMA

Ora 16.00 Spectacol de teatru “Punguța cu doi bani” – Trupa de teatru Puk

Ora 16.20 Școala Gimnazială “Victor Jinga” - Demonstrații de dans modern - trupele Happy kids, Mistique, Blue Stars (îndrumători Savu Vasilica, Fliter Bianca, Smirnov Bianca)

Ora 16.35 Spectacol de teatru “Cenușăreasa” – Trupa de teatru Thalia

Ora 16.55 Școala Gimnazială “Miron Neagu” – Program folcloric, cântec patriotic (clasa a III-a, îndrumător Iancu Marinela)

Ora 17.10 Școala Gimnazială “Zaharia Boiu” - Corul școlii, programul muzical „Copilărie”, (îndrumător Moldovan Elisabeta Anda)

Ora 17.30 Spectacol de teatru “Felixandra” – Trupa de teatru Cameleon

Ora 17.50 Spectacol de teatru “Mamă soacră, poamă acră” – Trupa de teatru Carpe Diem

Ora 18.10 Concert coral - Corul copiilor din programul Cantus Mundi (Colegiul Național “Mircea Eliade”, Școala Gimnazială “Zaharia Boiu”, Școala Gimnazială “Radu Popa”, îndrumător Moldovan Elisabeta Anda)

Ora 19.00 Dj Valentino de la Ring Costinești

Ora 20.00 Concert - Raymond

Ora 20.50 Concert - Narcotic Sound

Ora 21.40 Concert -Trupa Vunk  

 

*Ora 16.00 Stand de prezentare “Să ne cunoaștem orașul

   

MUZEUL DE ISTORIE SIGHIȘOARA

Ora 20:00 Recital – Fanfara Sighișoara

Ora 20:30 Noaptea Muzeelor – Turnul cu Ceas, Colecția de Arme și Camera de Tortură (Intrare liberă)

 

*17.00 – 19.00 TRENULEȚUL SIGHIȘOAREI - TURUL ORAȘULUI CU TOBOȘARUL CETĂȚII (GRATUIT)

 

DUMINICĂ, 20 MAI 2018

 

FOAIERUL SĂLII DE SPECTACOLE “MIHAI EMINESCU”

Ora 10.00 Cupa “Zilele Sighișoarei” la Șah, ediția a II-a

 

TURNUL FIERARILOR

Ora 10.00 Expoziția de pictură “Bloom”, Asociația Alma Mater Castrum Sex

                 Expoziția de fotografie “Sighișoara mea”, fotografi amatori și profesioniști

 

SALA SANDER

Ora 10.00 Expoziția “Vibrații”, Centrul Contemp-Art

  • Pictori: Alexandra Teacă, Ion Gîtlan, George Păunescu, Rareș Kerekeș

  • Sculptori: Ana Rus

  • Graficieni: Andreea Gherghel

  • Artă foto: Ioana Gîtlan

  • Coordonator eveniment: Laura Gîtlan

  • Critic artă: Marius Tița

 

STADIONUL MUNICIPAL

Ora 11.00 Meci de fotbal demonstrativ Old Boys: „Faianța” – ,,Metalul”

 

SALA POLIVALENTĂ RADU VOINA

Ora 10.30 Demonstrație de Arte Marțiale

Ora 11.00 Cupa “Zilele Sighișoarei” la handbal (juniori)

 

PIAȚA SIGMA

Ora 17.30 Dansuri săsești – Ansamblul de dansuri F.D.G.R. Sighișoara

Ora 18.00 Dansuri și muzică elenă – Comunitatea elenă Brașov: Ansamblul Efthymos & Corul Dionysos

Ora 19.00 Dansuri maghiare – Ansamblul de dansuri populare Kikerics

Ora 19.30 Concert coral - Corul „Vox Animi” (îndrumător Ana Rodica Proteasa)

Ora 20.00 Concert - Sony Flame

Ora 20.50 Concert – Oana Radu

Ora 21.40 Concert – Cargo

Ora 22.10 Foc de artificii

 

*Ora 16.00 Stand de prezentare “Să ne cunoaștem orașul

*17.00 – 19.00 TRENULEȚUL SIGHIȘOAREI - TURUL ORAȘULUI CU TOBOȘARUL CETĂȚII (GRATUIT)

 

Notă:

Organizatorul își rezervă dreptul de a face modificări în program.